A kgyk
A kgyk a hllk kz tartoznak, teht testhmrskletket nem kpesek szablyozni.Knytelenek a nap melegre bzni magukat, ezrt l sokkal tbb kgy a trpusokon, mint a hvs s mrskelt vben... A titokzatos kgyk s hazai trsaik
A kgymrgek
A kgyk mreganyaga az izmokkal krbezrt, pros s talakult fltnylmirigyben, a fej hts rszben kpzdik. Kt nagy csoportja van, aszerint, hogy az idegrendszerre vagy a vrre hatnak-e, m ezeken bell tovbb lehet osztlyozni a kgymrgeket.
A mrges siklk jellemz mrgei:
1. neurotoxin az idegrendszert, illetve az agyat krostja
2. hemolizin, a vrs vrtesteket puszttjk
3. antifibrin, lasstja a vralvadst
A viperaflk s csrgkgyk jellemz mrgei: 4. hemorrhagin, a vrerek bels rtegnek sejtjeit puszttjk
5. trombin, amely vralvaszt hats
6. citolizin, a fehrvrsejtekre s a szveti sejtekre hat
7. antibaktericid anyagok, korltozzk a vrszrum hatst
8. enzimek, a zskmny jobb megemsztshez jrulnak hozz.
A legveszlyesebb kgyk
A legveszlyesebbek azok a kgyk, amelyeknek mrge sok neurotoxint tartalmaz. E csoportba tartoznak a mrges siklk (Elapidae) s a tengeri kgyk (Hydropheidae). A neurotoxinok – mint nevbl kvetkezik – az idegrendszerre hatnak, s a mreg hatsra az ldozat fokozatosan megbnul. A hallt fullads idzi el, amikor a lgzizmok teljesen mkdskptelenn vlnak.
A hemorrhaginok – a viperaflk s a csrgkgyk mrge – leggyakrabban megbontjk a vrerek falt, gy a vr kitolul az rfalakon t s helyi vrmlenyek keletkeznek. A mars helye krl hatalmas dms daganatok nnek. Nhny kgymregben olyan anyagok is tallhatk, amelyek ersen tgtjk az ereket, ezrt gyorsan zuhan a vrnyoms, az agyba nem jut elg vr, s a megtmadott ldozat eljul. Ezeket a hatanyagokat a gygyszerksztsben is felhasznlhatjk.
Mregfogtpusok:
A fogtpusok szerint a kgyk tbb fle csoportra oszthatk:
1. mregfog nlkliek (aglypha), azaz a fogukban nincs mregvjat,
2. mregfogasak (glyphodonta), azaz nhny fog barzds vagy csves, s a fogak a pros mregmirigy kivezetje mellett helyezkednek el.
A mrges siklk kzl a kpkd kobra (Naja nigricollis), a gyrsnyak kobra (Haemachatus haemachatus) s az indiai ppaszemes kobra (Naja naja sputatrix) a szjuk kinyitsa utn a mregfog als s roppant kicsi nylsn keresztl lvellik ki mrgket, akr nhny mteres tvolsgra is.
ltalban az ellensg szemre cloznak, mghozz meglep pontossggal.
A kgyknak a kitrtt vagy kihullott mregfoguk helyre j n.
A kgyk ellensgei
Azrt a kgyknak is vannak ellensgei, st a legveszlyesebb kgyfalk ppen a kgyk. Sok kgyfaj ugyanis kgykkal tpllkozik, de nhny hll is rfanyalodik olykor-olykor a kgypecsenyre. A krokodilflk viszont nem is prblnak ellenllni a csbtsnak, ha kgylakomrl van sz. A ragadoz varanusz gykok pldul habozs nlkl rrontanak a kgykra – klnsen a kisebb termetekre –, de megeszik a kgytojsokat is. A nagyobb gykok, mint a haznkban is honos zld gyk (Lacerta viridis) vagy a pvaszemes gyk (Lacerta lepida) gyakran megli s felfalja a kisebb kgykat. A ragadoz teknsk nmelyike is szenvedlyes kgyvadsz. Az amerikai desvzi alligtortekns (Chelydra serpentina), vagy a 70-80 cm-es pnclhosszval, 200 kilogrammos slyval az egyik legnagyobb desvzi tekns, a kesely-tekns (Macrclemys temminckii).
A nagy test ktltek is gyakran rtmadnak a kgykra, amelyeknek ksbb ppen k maguk lesznek az ldozataik. A kecskebka (Rana esculenta) pldul minden szvfjdalom nlkl nyeli le kiskorban majdani dz ellensgt, a frissen kikelt siklcsemett. A dl-amerikai blomberg-varangy (Bufo blombergi) mg egy 30 cm-es kgyt is kpes lenyelni. Az szak-amerikai krbka (Rana catesbeiana) is kedvtelssel nyeldekel ifj kgykat.
Nhny vzi llat is kedvencnek tekinti a kgykat. A legknyrtelenebb kzlk a cpa, m az desvzi ragadozk sem tl finomkod vadszok, ha kgyeledelrl van sz. Vannak madarak is, amelyek kifejezetten a kgykra szakosodtak. Az egyik ilyen az afrikai kgyszkesely, valamint az Eurpban – s Magyarorszgon is – l kgyszlyv (Circaetus gallicus). Ez az lyv egyarnt vadszik mrges s nem mrges kgykra, ezekkel tpllja kicsinyeit is. A legszenvedlyesebb kgyirtk mgis a glyaalkatak rendjbl val gzlmadarak, az afrikai s indiai marabuk, valamint a dl-amerikai jaribuk. Ezek itthoni rokonai, az eurpai fehrglya vagy a gmek sem vetik meg a kgykat. Az szak-afrikai bisz olyan profi kgyvadsz hrben ll idtlen idk ta, hogy az kori egyiptomiak szent madrknt tiszteltk ezrt a tulajdonsgrt. szak-Amerikban a varjflkhez tartoz futkakukk szmt a csrgkgyk legdzabb ellensgnek.
Kgyvadszatai miatt vlt szentt a monguzflk kzl az afrikai ichneumonok s az zsiai monguzok. A kevsb egzotikus, de legalbb annyira flelmetes mrskeltvi ragadozk, mint pldul a farkas, s a medve, vagy ppen a rka, s a menyt is vadszik kgyra, de ezek inkbb csak alkalmai kalandnak tekinthetk. A viperk eskdt ellensge viszont a sn, amely nemcsak szvesen viaskodik a rettegett ellennel, hanem be is lakmrozza ket.
Magyarorszgi kgyk
A vilgon l 3000 kgyfajbl csupn 7 faj tallhat meg nlunk. Ezek kt csaldba, a valdi siklflk (Colubridae) s a viperaflk (Viperidae) csaldjba sorolhat. Mregfoguk csak a viperaflknek van, a fels llcsontjukon ell ktoldalt egy-egy nagyobb, s mgttk a fejldsi sornak tbb ptmregfog sorakozik. Ha az llat zskmnyol, vagy ppen vdekezik, mregfogait kln-kln is felmeresztheti az izmok rvn. A viperk mrge a legveszlyesebb, m a magyarorszgi viperk marsa ritkn hallos, azrt, mert a sebbe viszonylag kevs mreg kerl. Az sszes, haznkban l kgy vdett llat.
A legersebb s legelterjedtebb a haragos sikl (Cluber jugularis caspius), amelyek hossza elrheti akr a msfl mtert is. Htoldala a vilgosbarna klnbz rnyalataiban pompzik. A pikkelyeit vilgossrga csk dszti. Mregfoga nincs, de harapsa igen fjdalmas lehet. A kisebb rgcslkkal tpllkozik, de nem "szalad" el egy-egy madrfszek vagy zld gyk ell sem.
Az erdei sikl (Elaphe longissima) nem sokkal kisebb "haragos" rokonnl, br ismertebb, hiszen a gygyszertrak felett ennek a siklnak a stilizlt msa tekeredik a kehely kr. Roppant falnk llat, egyszerre akr 6 pockot, egeret is elfogyaszt.
A rzsikl (Coronella austriaca) az elbbieknl rvidebb, tmzsibb, alakja kiss a viperra emlkeztet. Hossza alig 50-70 cm, a hm barns, a nstny szrksdrapp. Kedvencei a gykok, de kisebb kgykat is felfal. Harapsa nem veszlyes.
Leggyakoribb hllnk a vzisikl (Natrix natrix). Hossza a fl mtertl az 1,2 mterig terjed-het. Hta kkesszrke, olykor fekete pontsorokkal. Vzben, vzparton gyakran tallkozhatunk vele, nha mg az emberi teleplseken is. ha el is fogjuk, ritkn harap, viszont bzs rlkkel rasztja el fogvaejtjt. Bkkkal, halakkal, gtkkel tpllkozik. Elbbi trsaitl eltren zskmnyt lve nyeli le.
A kocks sikl (Natrix tessellata) alig egymteresre n meg, barns, szrks szn htn ngyszgletes vagy ovlis fekete foltok lthatk. A leggyakrabban a Balatonnl, a Velencei tnl, vagy a tatai reg-tavon lthatjuk.
A keresztes vipera (Vipera berus) zmk test, vltoz szn mrgeskgy. A nstny ltalban barns, a karcsbb hmek ezstfehrek vagy hamvasszrkk. Jellegzetessgk a tartjukon lv X vagy Y alak rajzolat s a htukon vgigfut barna vagy fekete cikcakkos vonal. A vipera szjban ell kt darab, 4-5 mm hossz mregfog tallhat. Mrge a kisebb emlsl-latokra nzve hallos, ritkn az emberre is. Elevenszl. Elssorban rgcslkkal tpllkozik, de trendjn szerepelnek a bkk, gykok, kisebb madarak is. A leggyakoribb elfordulsi helye a Zemplni hegysg, a Tiszaht, Somogy s Zala, valamint a Hansg.
Parlagi vipera (Vipera ursinii). Keresztes rokonnl valamivel kisebb, hossza ltalban 40-50 cm, szne barnsszrke. A htn cikcakkos barna szalag fut vgig a fejtl a farkig. A fejn rajzolat dszlik. Mregfoga kisebb, s az ember kzeledtre elmenekl. A kgyk tpllkozsi szoksai
Sokan viszolyognak a kgyktl, azonban sokan az egzotikumot ltjk benne s egyre tbben tartjk otthon kedvencknt ezeket az rdekes llatokat. A Fldn l mintegy 3000 kgyfajbl haznkban 7 faj honos (haragos sikl, erdei sikl, rzsikl, vzisikl, kocks sikl, keresztes vipera s parlagi vipera), amelyek mindegyike vdett. Otthoni tartsuk elssorban agresszivitsuk miatt nem javasolt.
Terrriumban val tartsra a bartsgosabb fajok alkalmasak. Ilyen az riskgyk kzl a kirlypiton, amely 1,5 m-esre n meg, s a tigrispiton, amely kzel 5 m-es kifejlett korban. Kocks pitont s sziklapitont is szvesen tartanak a kgykedvelk, azonban k mr agresszvebbek, gyakran harapnak. Kedveltek mg a bok is, amelyek a 4 m-es testhosszt is elrhetik.
Felttlenl meg kell jegyezni, hogy a veszlyes llatok tartsnak szigor jogszablyi felttelei vannak!
A terrriumban tartott kgyk tovbb lnek, mint a szabadon l trsaik, gy tbb tz vig is a csald kedvencei maradhatnak, azonban tartsi krlmnyeikre s fknt tpllsukra klnleges gondot kell fordtani.
A kgyk a termszetben zskmnyaikat, a csigkat, a ktlteket, a halakat, a kisemlsket, a madarakat s tojsaikat egszben nyelik le.
A nagyobb zskmnyllatokat elszr megfojtjk, vagy a mrges fajok mrgkkel meglik. A fogsgban tartott kgyk ltalban egyfle zskmnyllatra szoknak r s mst nem hajlandk megenni. A koplalst jl trik, egyes fajok akr 20 hnapig is kibrjk tpllk nlkl.
A kgyk tpllkozsi ritmusa letkortl s testnagysgtl fggen 5-40 nap. Ha a kgy nem akar enni, hetente prbljunk klnfle l vagy frissen lt zskmnyllatot (egr, patkny, kisnyl) adni neki, hogy rdekldst felkeltsk a tpllkozs irnt. Vizet ritkn isznak, de azrt mindig legyen szmukra elrhet a friss ivvz. Ha l zskmnyllatot adunk a kgyknak, mindig maradjunk a kzelben, s 1-2 rnl tovbb ne hagyjuk a zskmnyllatokat a terrriumban, ha a kgy addig nem kapja el ket. Az l zskmnyllatok, ugyanis slyos srlseket okozhatnak a kgykon.
A zskmnyt a kgy a fogaival megharapja s rtekeredve megfojtja. A mrgeskgyk megmarjk ldozatukat, majd szabadon engedik s ksbb, szag alapjn megkeresik s elfogyasztjk.
Mivel egszben nyelik le zskmnyukat, gy a nyels hossz ideig, akr fl rig is eltart.
A kgy kiszagolja, hogy melyik az ldozat feje s azt veszi be elszr a szjba, majd kitgtja az llkapcst. Nyels kzben a kgyk gy vesznek levegt, hogy a ggenylsukat a szjon kvlre helyezik, de nyels eltt a tdzskukban is raktroznak levegt.
Tpllkozs utn a kgyk nyugalmat ignyelnek az emszts idtartamra, ami tbb napig is eltarthat. Ilyenkor az llat teljesen mozdulatlan. Ha ezt nem biztostjuk, visszaklendezheti az elfogyasztott tpllkot. Az emszts gyorsasga a tartsi hmrsklettl nagymrtkben fgg. Az emszts vgre a zskmnyllat minden rsze, kivve a szarukpleteket hasznostsra kerl.
Ha tbb kgyt tartunk egy terrriumban, mindig egyszerre etessk ket, mert klnben egymsban is krt tehetnek -akr el is pusztulhatnak-, ha egyszerre harapnak r egy zskmnyllatra.
A kgyk tpllkozsi szoksai miatt ritkn fordulnak el emsztszervi megbetegedsek. Ha mgis, akkor a kgy inaktivitst, a zskmny elutastst figyelhetjk meg. Leggyakrabban az gynevezett szjrothads alakul ki. Ezt az elvltozst a szjszlek srlseinek baktriumos elfertzdse okozza, amely antibiotikumos kezelst ignyel. Nha blsrpangst is megfigyelhetnk, amit a klokba nttt parafinolajjal szntethetnk meg.
Megfelel tplls mellett, vitaminkiegsztsre nincs szksg. Csak akkor adjunk jbl enni a kgyknak, ha az elz tpllk maradvnyait mr kirtette.
Hasonlan fontos, hogy kzvetlenl vedls eltt s vedls alatt ne etessk a kgykat. Onnan tudhatjuk, hogy vedleni fog, hogy a szaruhrtyja oplos lesz, ami jelzi a meglazult rgi hmot.
A kisebb mret kgyk 4-5 hetente, az riskgyk pedig negyedvente vedlenek. Ha a vedls hinyos vagy elmarad, betegsg vagy nem megfelel tartsi krlmny lehet az oka.
Ha a kgy nem eszik, mert legyenglt vagy tl sokig koplalt, szakember segtsgvel knyszertpllst vgezznk. Ilyenkor magas tprtk anyagokat, gygyszereket s vitaminokat juttatunk egy manyag szondn keresztl az llat gyomrba. Ezutn, az llatot fgglegesen tartjuk, nehogy visszaklendezze a tpllkot.
A jl tartott, kiegyenslyozott tpllsban rszestett kgyk, letk vgig nnek.
|