vampirok-verfarkasok
vampirok-verfarkasok
A Sttsg Birodalma
 
A ht idzete

"Te azrt nem akarsz szem ell tveszteni, mert fltesz, n azrt nem engedlek egyedl, mert fltem azokat, akik az utadba akadnak."

/Arh' hin/

 
Mi rtuk
 
Versek
 
Chat
 
Novellk
 
Dtum
2024. Jlius
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Vendgek s Kszk
Induls: 2004-09-04
 
Farkas

FARKAS

 

A farkas valaha az egsz fldkereksgen a legelterjedtebb s legsikeresebb nagyragadozja volt. Az ember azonban-mint vetlytrst a vadszatban, mint birkarablt, s mint lltlagos emberevt- hossz vezredek ta kmletlenl ldzi, s csak az isten hta mgtti erdkben, hegyekben tri meg.

 

Az intelligens, tallkony s jl alkalmazkod farkas valsznleg a legnagyobb terleten elterjedt faj a ma l emlsk kztt. A szrke farkas rgen az szaki fltekn mindentt gyakori volt, s jl meglt a legklnbzbb lhelyeken, a sksgtl az erdn t a kopr hegyoldalig, a flsivatagtl a sarkvidki tundrig. Hogy ebben a vltozatos krnyezetben boldoguljon, megtanult elbnni a legklnbzbb zskmnyllatokkal, a rovaroktl s az egerektl az olyan kolosszusokig, mint a blny, a jvorszarvas vagy a pzsmatulok. Ragadozknt prjt ritktja, m letmdjnak van egy slyos htultje: Kzvetlen vetlytrsa lett az embernek, s elterjedsi terletnek legnagyobb rszn elkerlhetetlenl alulmaradt az egyenltlen kzdelemben. Fajti: a vrs farkas (ez egykor az Egyeslt llamok dlkeleti rszt npestette be, vadon l pldnya taln ma mr nem is ltezik), valamint a szrke farkas. Ez utbbi mg viszonylag elterjedt Kanadban, Alaszkban, Kelet-Eurpban, Skandinviban, Oroszorszgban, a Kzel-Keleten, Kzp-zsiban s Szibriban, de populcii e terlet legnagyobb rszn rendkvl ritkk. A szrke farkasnak tbb klnll alfaja van, ilyen a sarkvidki farkas, a kanadai erdei farkas-az szak-amerikai erdsgek lakja-, a kzp-zsiai sivatagok pusztai farkasa s a kznsges farkas, amely mg ma is lakja Kelet-Eurpa s Skandinvia erdsgeit, hegyeit. A pusztai farkas karcs, halvny szr llat, sszehasonltva Eurpa s szak-Amerika szrke erdei farkasaival, mg az szaki tundrn honos sarkvidki farkas nagyobbra n, s vastag, fehr bundt visel.

A farkasfalka voltakpp nem tbb, mint egy nagy csald; ritkn szmll hsznl tbb egyedet. A legtbb falkban hat-nyolc felntt llat van; vezetjk a dominns pr, vagy ahogy a farkasszakrtk mondjk, az alfa-hm s az alfa-nstny. Rendes krlmnyek kztt az egsz falkban csak k szaporodnak, s a kisebb falkkban a tbbi kifejlett llat rendszerint az elz vben szletett, teljesen felntt, de sajt territriumot nem birtokl utduk. A farkasok ersen trsas hajlam llatok; viselkedskre azonban nemcsak egyttmkdst parancsol falkasztnknek, hanem a csoport rangsorban elfoglalt helyknek is dnt befolysa van. A hierarchia cscsn az alfa-pr ll-a hm kiss a dominns nstny fltt-, az akaratuknak a csapat sszes tbbi tagja alveti magt. Ha az alfa-pr egyik tagja kihullik a csoportbl, egy msik llat lp a helyre. Ilyenkor falkban versengs alakul ki a vezet pozci megszerzsrt, de komoly prviadalra ritkn kerl sor, mert az srlst vonhatna maga utn, s a falknak nlklznie kellene egy hasznos segttrsat a vadszatokon. ppen ezrt a prharcok szigoran jelkpesek. Mindegyik llat ismeri a helyt a falka rangsorban, de csak egy bizonyos pontig. Valahnyszor a falka sszegylik, jra meg jra elismtlik trsas szertartsaikat, rszben a rangsor megerstsre, de rszben rvnyessgnek ellenrzsre. Nha trendezds trtnik, s egy magas rang llat egyszer csak alacsonyabb pozciban tallja magt. A rangjtl megfosztott farkas esetenknt jobbnak ltja nllstani magt.

 

A territrium

 

A legfiatalabb, legalacsonyabb rang farkasoknak sincs sok vesztenivaljuk. Idvel k is htat fordtanak a falknak, megprblnak prt keresni s sajt falkt alaptani. Az ilyen „magnyos farkasok” ltalban fiatal pldnyok, s sokszor nagyon hossz vndorls vr rjuk.

A magnyos farkas minden lpsre vigyz. Igyekszik elkerlni ms falkk territriumt, s sohasem csap zajt, mert knnyen prul jrhat, ha egy falkval sszeklnbzik. A falkkon bell ritka ugyan a vres kzdelem, de a kls betolakodval szemben a falka sszefog, s kmletlenl elbnik vele. Ha a magnyos farkasnak sikerl is elkerlnie a fajtrsaival val tallkozst, knnyen mezgazdasgi terletre vetdhet, ott esetleg megl egy birkt, s lelvik. sszel s tlen a farkasfalka nomd letet l a territriumnl nagyobb (lakkrzetnek nevezett) terleten. Azokon az erds vidkeken, ahol bven akad zskmny, a falka lakkrzete viszonylag kicsi s jl krlhatrolt-mintegy 100 km2-, ha azonban kevs az elejthet prda, akkor legalbb tzszer ekkora. A sarki tundrn l, rnszarvasra vadsz farkasok kvetik zskmnyllataikat ves vndorlsaik sorn- sokszor minden szarvascsordnak, megvan a maga lland „partnere”-, s hatalmas terleteket barangolnak be. Alaszkban nyomon kvettek egy ilyen falkt, s kiderlt, hogy az hat hten bell tbb, mint 1100 km-t tett meg, nagyjbl 13000 km2 psztzva t.

 

Szagjelzs

 

Ilyen hatalmas terletet egyetlen farkasfalka sem nyilvnthat a magntulajdonv, de az erds vidken, kis lakkrzetben l falkk az adott terletet sokkal inkbb sajt territriumukknt kezelik. A falka tagjai szagjelzssel ltjk el a terlet jellegzetes pontjait-amiknt a kutyk az tjukba es lmpaoszlopokat-, klnsen a hatrvezetekben. Ezek a jelek tudatjk a szomszdos farkasokkal, hogy a terletre „belpni tilos”.

A szagjelzs a farkasok egyik f kommunikcis eszkze. Msik ilyen eszkzk az vlts. A falkk kztti sszecsapsoknak nem szokott j vgk lenni, ezrt rendszerint mindegyik falka jl jr, ha jelenltt vltssel mr messzirl hrl adja. Elszr csak egy farkas vlt, de hamarosan a falkatrsak is rzendtenek. Mintha mg lveznk is, ha jl kivlthetik magukat. A portyz farkasok azrt vltenek, hogy az erdben sztszrdva is kapcsolatban maradhassanak egymssal. Amikor egy falka vlteni kezd, rendszerint az sszes tbbi, halltvolsgban lev falka kveti a pldjt, s flelmetes hangzavar kerekedik. Elfordul azonban, hogy az egyik szomszdos falka csndben marad, mghozz j okkal. Taln azrt, mert ez a falka kicsi, s ezrt sebezhet, tagjai teht inkbb elsomfordlnak. Hasonl okbl a magnyos farkasok sem vltenek soha.

A hallgatsnak ms oka is lehet. Pldul az, hogy a lapt falka el akarja foglalni a szomszdos territriumot, s lesbl tmadva akarja meglepni az ellenfelt. Az ilyen tmadsok nem ritkk azokon a vidkeken, ahol nehz gazdtlan territriumot tallni.

 

Szaporods

 

Ks tavasszal a farkasfalka viselkedse megvltozik. A lakkrzet egszre kiterjed nomd vndorlst felvltjk a rgztett tborhelyrl kiindul vadszatok.

E hely kivlasztsa a vemhes nstny eljoga-rendszerint egyben a legmagasabb rang nstny a falkban, s az, amelyik a falkavezr hmmel przott tl vge fel (a farkasoknl a prkapcsolat tbbnyire egy letre szl). Htheti vemhessg utn 4-7 vak, magatehetetlen farkasklykt hoz a vilgra. Az ellst kvet hrom htben szinte ki sem teszi a lbt a vackbl, tpllkkal a prja ltja el. A falka tbbi tagja is srgldik krltte, k is kiveszik rszket az anya s ksbb a klykk etetsbl. Mg klykmegrzst is vllalnak, amg az anyafarkas vadszik.

Kt vagy hrom hnappal ksbb a klykk mr lpst tudnak tartani a falkval, a vacokra tbb nincs szksgk, de szleikkel mg vekig egytt maradnak. Ezalatt megtanuljk, hogyan, hol s mire vadsszanak, de vgl kln vlnak a szli falktl, s megprblnak sajt falkt alaptani.

 

Vadszat

 

A farkas nem vlogats: mindent megeszik, amit csak el tud kapni, rtalmatlann tud tenni. Nyron egszen klns dolgok szerepelnek az tlapjn-madarak, bkk, bogarak, st nha mg zuzmk, gymlcsk is. A dgt is megeszi, s a farkasok rossz hrhez a rgi idkben valsznleg az a tny is hozzjrult, hogy a keselykhz hasonlan halott emberekrl is leeszik a hst. Ezek a tpllkok jl jnnek a farkasnak, ha knnyen hozzjuk jut, de ha mr vadsznia kell, mindig a legnagyobb zskmnyt vlasztja, amivel mg meg tud birkzni, mert gy trl meg legjobban a vadszatba fektetett energia. Az egyedl vadsz farkas szmra teht egy kisebb szarvas vagy egy birka a legkifizetdbb zskmny, de ha egy egsz falka egytt vadszik, akkor minl nagyobb a prda, annl jobb.

A falkban vadsz farkasok kpesek elbnni egy 500 kg-os vagy mg nagyobb felntt jvorszarvassal is, amelynek slya tzszer nagyobb, mint egy felntt farkas. Ilyen hatalmas zskmny elejtshez er, elszntsg s sszehangolt csapatmunka kell.

A vadsz farkasok leginkbb az orruk utn mennek. Amikor a falka szagot kap, a farkasok megtorpannak, egyttesen flemelik a fejket, a szag irnyba fordulva, izgatott farokcsvls kzepette zlelgetik az orrcsiklandoz illatot. Hogy ezutn mit tesznek, az a terepviszonyoktl fgg. Nylt terepen a falka mindjrt tmadsba lendl. Erds terleten viszont j eslyk van arra, hogy szrevtlenl kzelebb lopakodhassanak a prdhoz, annl is inkbb, mivel -a szagot kvetvn- ellenszlben kzeledhetnek hozz.

Ha magnyos prdval van dolguk, sikerrel jrhatnak, de a kiszemelt ldozat tbbnyire megrzi a veszlyt, s vdekezik. Ha nagy termet, akkor pldul szilrdan lecvekel, s nagyokat rg pats lbaival, mire a farkasok valsznleg visszavonulnak, s knnyebben elejthet zskmnyt keresnek. Ha a prda futsnak ered, a farkasok ldzbe veszik, de ha nem cskken mindjrt a tvolsg, feladjk a hajszt: nem pazarolhatjk az rtkes energit.

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
A ht animcija
 
Teremtmnyek
 
Knyvajnl
 
Filmajnl
 
S mg tbb ajnl: horror kategrikban
 
Zenk
 
Musical
 
Megll az id
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints